ترکیب رنگ5 دقیقه

مقدمه

هنگامی که صحبت از طراحی می‌شود، پیدا کردن ترکیب رنگ مناسب می‌تواند راز موفقیت شما برای داشتن یک اثر چشم نواز باشد. می‌توان گفت که انتخاب ترکیب رنگ، یکی از مهم‌ترین مراحل ایجاد یک اثر هنری است.

حقیقت این است که رنگ باعث می‌شود یک طرح زنده شود. رنگ می‌تواند توجه را به خود جلب کند و بر احساسات و ادراک ما تأثیر بگذارد. هنگامی که درک کنید که هر یک از رنگ‌های مختلف به چه معنی است (روانشناسی رنگ)، خواهید دید که چگونه آن‌ها می‌توانند بر ادراک ما تأثیر بگذارند. شما می‌توانید از رنگ‌ها به نفع خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید در مخاطبانتان احساس خاصی ایجاد کنید، استفاده از ترکیب رنگ مناسب می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند.

برای مطالعه بیشتر در مورد رنگ‌ها، مقاله روانشناسی رنگ ها را بخوانید.

بدون دانستن اصول طراحی، پیدا کردن ترکیب رنگ مناسب می‌تواند دشوار باشد. از این گذشته بدون دانستن این اصول چگونه می‌خواهید بدانید آیا ترکیب رنگی که استفاده کرده‌اید خوب به نظر می‌رسد و می‌تواند مفهوم مورد نظر شما را برساند یا خیر؟

بنابراین در این مقاله رنگ بندی‌های اساسی که بیش‌تر طراحان از آن‌ها استفاده می‌کنند را برای شما مطرح می‌کنیم. اگر شما هم برای انتخاب رنگ بروشور، کارت ویزیت و یا وب سایت خود دچار مشکل شده‌اید، با ما همراه شوید.

روش‌های انتخاب ترکیب رنگ

ترکیب رنگ‌های مختلف، احساسات و عواطف مختلف را برانگیخته می‌کنند. در ادامه برخی از محبوب‌ترین ترکیب‌های رنگی را بررسی می‌کنیم.

ترکیب رنگ‌های مکمل

رنگ‌های مکمل، رنگ‌هایی هستند که بر روی دایره در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. ترکیب رنگ‌های مکمل احساس انرژی و نشاط را برای بیننده فراهم می‌کند.

ترکیب رنگ مکمل

ترکیب رنگ‌های سه‌گانه

ترکیب رنگ سه‌گانه ترکیبی است که از سه رنگ تشکیل شده است. این سه رنگ بر روی دایره رنگ یک مثلث با اضلاع برابر را تشکیل می‌دهند. استفاده از این نوع ترکیب رنگ می‌تواند احساس آرامش و هماهنگی را برای بیننده طرح ایجاد کند.

ترکیب رنگ‌های سه‌گانه

ترکیب رنگ‌های مشابه

ترکیب رنگ مشابه، ترکیبی از 2 تا 5 رنگ است که در دایره رنگ در مجاورت یکدیگر قرار گرفته‌اند. این ترکیب حس آرامش را برای بیننده به وجود می‌آورد. در این رنگ‌بندی، طراحان غالباً ترجیح می‌دهند از رنگ‌های ملایم استفاده کنند.

ترکیب رنگ‌های مشابه

ترکیب رنگ تترادیک

در رنگ بندی تترادیک، از چهار رنگ استفاده می‌شود که دو به دو مکمل یکدیگر هستند. در این نوع ترکیب، هر چهار رنگ به طور مساوی توزیع می‌شوند و بر رنگ خاصی تمرکز نمی‌شود. در این نوع رنگ بندی باید به تعادل رنگ‌های سرد و گرم توجه کنید. ترکیب بندی تترادیک چون دارای تنوع رنگ است؛ القا کننده تحرک و شادابی است.

ترکیب رنگ تترادیک

پالت‌های رنگ پیشنهادی

هنگامی که می‌خواهید پالت رنگی خود را انتخاب کنید، ابتدا از دو رنگ شروع کنید و در صورت لزوم رنگ بیش‌تری به آن بیافزایید. در برخی از موارد استفاده از دو رنگ می‌تواند مؤثرتر از پالت رنگی بزرگ‌تر باشد. در ادامه برخی از بهترین ترکیبات رنگی دو رنگ، سه رنگ و چهار رنگ آورده شده‌است.

پالت دو رنگ

پالت دو رنگ

پالت سه رنگ

پالت سه رنگ

پالت چهار رنگ

پالت چهار رنگ

بهره گیری از طبیعت برای انتخاب پالت رنگی

1- بهار

رنگ سبز به همراه رنگ مرجانی یادآور فضای سبز و تازه بهار و شکوفه‌های رنگارنگ بعد از یک زمستان طولانی است. این نوع رنگ‌بندی ممکن است برای پوستر رویدادهای بهار یا تابستان یا تبلیغی که می‌خواهید به همان اندازه تازه و جوان به نظر برسد؛ مناسب باشد.

ترکیب رنگ بهار

2- پاییز

به پاییز و طیف رنگ‌های مختلف آن توجه کنید. پاییز مملو از رنگ است. از قهوه‌ای و نارنجی گرفته تا سبز و زرد و قرمز. برای ایجاد طرحی جذاب می‌توانید از این پالت استفاده کنید.

ترکیب رنگ پاییز

3- طلوع آفتاب

رنگ‌های آبی و خاکستری همیشه ترکیب خوبی را ایجاد می‌کنند (و مطمئناً می‌توانید از سه رنگ آخر این پالت به تنهایی استفاده کنید)؛ اما افزودن صورتی روشن به این ترکیب درخشش بیش‌تری می‌بخشد.

ترکیب رنگ طلوع آفتاب

4- غروب

هنگامی که خورشید در حال غروب است و آسمان به سمت تاریکی می‌رود، طیف گسترده‌ای از رنگ آبی و هلویی در آسمان دیده می‌شود. این پالت طراحی شما را منحصر به فرد می‌کند.

ترکیب رنگ غروب

5- میوه‌ها

شما می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجات نیز برای انتخاب پالت رنگی خود الهام بگیرید. برای مثال توت فرنگی و هویج را در نظر بگیرید.

توت فرنگی: این پالت، رنگ‌ها را از طیف قرمز و بنفش با رنگ سبز و زرد تعادل می‌بخشد. این پالت در عین حال که روشن و سرزنده است، آرامش‌بخش و سرگرم کننده نیز هست.

هویج: نارنجی اغلب با انرژی همراه است. استفاده از تن نارنجی متفاوت و سفید، پالت را متعادل می‌کند و به بیننده حس تازگی و طراوت می‌بخشد.

ترکیب رنگ میوه

6- برگ

ترکیب سیاه و سفید با رنگ سبز یک پالت مدرن و حرفه‌ای ایجاد می‌کند.

همچنین استفاده از تناژهای (میزان رنگ) مختلف رنگ سبز می‌تواند پالت رنگی مناسبی برای مشاغل دوستدار محیط زیست باشد.

ترکیب رنگ برگ

7- گل

رنگ‌بندی گلبرگ گل‌ها همواره پر از انرژی، نشاط و حس جوانی است.

به عنوان نمونه می‌توان از گل نرگس الهام گرفت. این پالت، نمونه کاملی از تضاد رنگی است. قرار گرفتن رنگ زرد و نارنجی در کنار سرمه‌ای و نیلی جلوه بی‌نظیری را ایجاد می‌کند.

ترکیب رنگ زرد و سبز و قهوه‌ای و آبی یادآور گل‌های آفتابگردان در روزهای گرم تابستانی است. این پالت می‌تواند در بیننده حس احترام و افتخار و سربلندی ایجاد کند.

ترکیب رنگ گل

8- پرندگان

پرندگان گونه‌های بسیار مختلف و گوناگونی دارند که با الهام گرفتن از هر یک از آن‌ها می توان پالت رنگی منحصر به فردی را به دست آورد.

ترکیب رنگ پرندگان

9- دریا

ترکیب رنگ خاکستری گرم و آبی یخی می‌تواند طرح رنگی را ایجاد کند که از لحاظ بصری بسیار جالب‌تر از ترکیب رنگ آبی و خاکستری یکنواخت است.

همچنین ترکیب تناژهای مختلف رنگ آبی می‌تواند برای هر کسب و کاری مورد استفاده قرار گیرد.

ترکیب رنگ دریا

10- منظره

ترکیب رنگ آبی و سبز در افراد احساس تعادل و هماهنگی ایجاد می‌کند. این پالت می‌تواند برای مراکز تناسب اندام و یا هر کسب و کاری که نیاز به ایجاد حس تعادل در افراد دارد مناسب باشد.

مناظر کویری مملو از تضاد‌های چشمگیر است و می‌تواند طرح رنگی جذابی را برای شما ایجاد کند.

ترکیب رنگ منظره

جمع‌بندی

استفاده از رنگ‌بندی مناسب برای کسب و کار اهمیت ویژه‌ای دارد. گاهی برای انتخاب ترکیب رنگ کارت ویزیت یا وبسایت خود با مشکل مواجه می‌شویم و نمی‌دانیم از چه رنگ‌‌هایی در طراحی خود استفاده کنیم.

برای انتخاب رنگ‌بندی مناسب می‌توانید از روش‌های ترکیب‌بندی استفاده کنید. رایج‌ترین روش‌های ترکیب‌بندی شامل ترکیب بندی مکمل، مشابه، سه‌‌گانه و تترادیک است.

همچنین برای انتخاب پالت رنگی خود می‌توانید از طبیعت الهام بگیرید.

لطفاً به این مطلب رأی بدهید.
5/5 (5)

توجه: هرگونه کپی برداری از این مقاله بدون ذکر منبع از لحاظ شرعی و اخلاقی مجاز نیست.

از این مقاله خوشت اومد؟ به اشتراگ بگذار: