امروزه بیش از هر زمان دیگری شناخت مشتری و برآورده کردن نیاز او به رشد کسب و کار کمک می‌کند. در همین رابطه نیز بحث طراحی تجربه کاربری سایت و اپلیکیشن مطرح می‌شود. اما تجربه کاربری چیست و چگونه باعث بهبود رابطه کسب و کار با مشتری خواهد شد؟

UX چیست؟

طراحی برای تجربه کاربری User Experience یا مخفف آن UX است. درواقع احساسی است که کاربران هنگام کار با یک سیستم پیدا می‌کنند. این سیستم می‌تواند یک سایت، یک برنامه تحت وب و یا یک نرم افزار کاربردی باشد.

طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری در واقع تمام تلاش‌هایی است که طراحان انجام می‌دهند تا نیازهای کاربران هنگام استفاده از سیستم، برآورده شده و کاربران از کار با سیستم احساس رضایت داشته‌ باشند. در سال‌های اخیر وب‌سایت‌ها به یکی از اصلی‌ترین ابزار سازمان‌ها، شرکت‌ها و اشخاص برای ارتباط و ارائه خدمات به مشتریان و ذینفعان خود تبدیل شده؛ بنابر این هدف اصلی از طراحی سایت، جذب مخاطبان بیشتر برای رسیدن به اهداف سازمان است.

طراحی تجربه کاربری/رابط کاربری

چرا طراحی تجربه کاربری مهم است؟

هر سایت علاوه بر داشتن ظاهری دلنشین و زیبا نیازمند وجود ساختار و معماری درست و کاربرپسند است. طبق نیازمندی‌های سایت، مفهوم تجربه کاربری عنوانی است که به صورت مرتب در زندگی روزمره کاربرد دارد. مثلاً در طراحی محصول، اپلیکیشن، بازی‌های رایانه‌ای و سایت هم استفاده می‌شود. درواقع هدف تجربه کاربری آسان کردن زندگی برای کاربران است.

ux-service

UX شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر در استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. از آنجایی که در طراحی وب‌سایت، هدف اصلی تطابق سایت با اهداف و ساختار سازمانی برای ارائه محصول و خدمات به کاربر است، بنابراین رویکرد تجربه کاربری بر طراحی کاربر محور تمرکز دارد. برای رسیدن به تجربه کاربری مناسب، توجه برحوزه‌هایی مثل تعامل انسان و رایانه، طراحی معماری اطلاعات، طراحی واسط کاربری، استراتژی محتوا نیاز است. این علم ترکیبی از علوم مختلفی چون: کامپیوتر، روانشناسی، رفتار شناسی، بازاریابی و … است.

UX یکسری قوانین و قواعد نیست، بلکه یک نگرش است. یک علم است و مانند هر چیز دیگری نیاز به انجام اقداماتی دارد. همچون: جستجو برای شناخت کاربران، بررسی نیاز کاربر و نیاز کسب و کار، ایجاد ایده برای حل نیاز کاربران و کسب و کار، ساخت و اندازه گیری راه حل ها.

ما در قسمت پایگاه دانش یوایکس نت، مقالات کاملاً تخصصی و منحصر به فرد درمورد تجربه کاربری نوشته‌ایم که به شما قول می‌دهیم قبلاً در هیچ کجا نخوانده‌اید. برای دسترسی به این مقالات روی دکمه زیر کلیک کنید:

پایگاه دانش یوایکس نت