راه های افزایش خلاقیت6 دقیقه

مقدمه

خیلی از افراد خلاقیت را صفتی ذاتی می‌دانند در حالی که خلاقیت یک صفت کاملا اکتسابی و قابل یادگیری است. خلاقیت را می‌توانیم توانایی گسترش یک ایده اولیه و به چالش کشیدن مفروضات سنتی تعریف کنیم.

خلاقیت یک مهارت است و مثل بقیه مهارت‌ها نیازمند تمرین و تکرار است. مهارت خلاقیت محدود به هنرمندان، نوازندگان یا نویسندگان نیست. این مهارت برای همه مردم در تمام جنبه‌های زندگی مفید است. در ادامه این مقاله راهکار‌هایی را ارائه می‌دهیم که به افزایش خلاقیت شما کمک می‌کند.

راه های افزایش خلاقیت

راه‌های افزایش خلاقیت

1. شناخت الگوها را تمرین کنید.

یکی از راه‌های تقویت خلاقیت، سعی در شناخت الگوهایی است که در یک موقعیت خاص استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر مدتی رمان‌های کارآگاهی زیادی بخوانید، ممکن است متوجه شوید که داستان‌های کارآگاهی از تعداد محدودی موضوع استفاده می‌کنند و پس از مدتی می‌توانید نتیجه داستان‌های مشابه را پیش بینی کنید.

البته برخی افراد در تشخیص سریع الگوها بهتر از دیگران هستند، اما می‌توانید با روش‌های مختلفی مثل مطالعه ریاضی، طبیعت یا هنر مهارت‌های تشخیص الگوی خود را تقویت کنید.

2. یک ساز موسیقی را انتخاب کنید.

سازهای موسیقی و هماهنگی ذهن و بدن که در تولید موسیقی نقش دارد می‌تواند جنبه خلاق شما را پرورش دهد.

ارتباط بین قدرت خلاق و تمرین موسیقی اثبات شده است و بسیاری از چهره‌های مشهور از جمله آلبرت انیشتین ، الیور ساکس و پل کلی، بخشی از موفقیت خود را به قرار گرفتن در معرض موسیقی نسبت می‌دهند.

خلاقیت و موسیقی

3. شطرنج بازی کنید!

شطرنج ممکن است خلاقانه‌ترین سرگرمی به نظر نرسد؛ اما مطالعات نشان داده‌است كه بازیکنان شطرنج از تسلط، ابتکار و انعطاف‌پذيري بیش‌تری برخوردارند. در شطرنج الگوهای تکرار شونده خاصی وجود دارد و بازیکنان شطرنج از این الگوها استفاده می‌کنند تا مانورهای خلاقانه‌ای را ارائه دهند.

4. ورزش کنید.

باور کنید یا نه، یک دوره ورزش شدید می‌تواند خلاقیت را به طور شگفت آوری تقویت کند. اگر خیلی بی‌تحرک باشیم، در برابر یک مجموعه الگوهای فکری آسیب‌پذیر می‌شویم و هرگز سعی نمی‌کنیم از این موقعیت بیرون بیاییم.

یک مطالعه منتشر شده در NIH (مؤسسه سلامت ملی) نشان داد که ورزش روشی مطمئن برای مبارزه با مواردی مانند خستگی روحی و روانی است و همچنین فعالیت بدنی با بهبود تجربه عاطفی و بهبود فرآیند شناختی همراه است.

5. نقاشی و عکاسی

درگیر شدن در هنرهای زیبا روشی عالی برای بهبود خلاقیت شما است. عکاسی و نقاشی فعالیت‌های کاملاً خلاقانه‌ای هستند. توانایی به نمایش گذاشتن عین آن چیزی که می‌بینید، می‌تواند دیدگاه شما را نسبت به جهان تغییر دهد.

خلاقیت و نقاشی و عکاسی

هربار که هنرمندان چهره یا محیط اطراف خود را ترسیم می‌کنند، برای تجسم جزئیات خاص در یک نقاشی، مجموع تجربه بصری خود را به کار می‌گیرند.

6. گاهی اوقات هیچ کاری نکنید.

پردازش بیش از حد اطلاعات می‌تواند ذهن شما را خسته کند و مانع بهره‌وری و خلاقیت شما بشود. مدتی از کار دست بکشید و آرامش را تجربه کنید. دور شدن از کار می‌تواند ذهن شما را برای خلق ایده‌های جدید آماده کند.

7. تکنیک طوفان مغزی را امتحان کنید.

طوفان مغزی یک تکنیک رایج در هر دو زمینه علمی و حرفه‌ای است و می‌تواند ابزار قدرتمندی برای پیشرفت خلاقیت شما باشد.

ابتدا یک مسئله را در ذهن خود تصور کنید و شروع به نوشتن ایده‌های مرتبط و راه‌حل‌های ممکن و حتی غیرممکن کنید. هدف از این کار، تولید هرچه بیشتر ایده در مدت زمان نسبتاً کوتاهی است. در مرحله بعدی، برای رسیدن به بهترین انتخاب ممکن، روی شفاف‌سازی و اصلاح ایده‌های خود تمرکز کنید.

توفان فکری

8. باور داشته باشید که بیش‌تر مشکلات دارای چندین راه حل هستند.

دفعه بعد که به یک مشکل برخوردید، سعی کنید راه حل‌های متنوعی را جستجو کنید. به جای اینکه به اولین و ساده‌ترین ایده‌ای که به ذهنتان آمد اتکا کنید، وقت بگذارید و به روش‌های ممکن دیگر برای حل مشکلات فکر کنید.

این فعالیت ساده راهی عالی برای ایجاد مهارت‌های حل مسئله و تفکر خلاق است.

9. همیشه از یک روش برای حل مشکلات مشابه استفاده نکنید.

در حل مشکلات خود به دنبال روش‌های دشوارتر باشید، موارد جدید را امتحان کنید و از راه‌حل‌هایی که در گذشته استفاده کرده‌اید استفاده نکنید. در این روش علاوه بر این‌که خودتان را به چالش می‌کشید، فرصت‌هایی هم برای تقویت خلاقیت خود ایجاد می‌کنید.

10. سناریوهای جایگزین را در نظر بگیرید.

هنگام مواجه شدن با یک مشکل، از سوال “چه می شود اگر …” استفاده کنید و هر سناریوی ممکن را در نظر بگیرید. اگر یک رویکرد خاص اتخاذ کنید، نتیجه چه خواهد شد؟ با نگاهی به این گزینه‌ها می‌توانید راه حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات تهیه کنید.

11. تکنیک “شش کلاه” را امتحان کنید.

تکنیک “شش کلاه” شامل بررسی یک مشکل از شش منظر مختلف است. با این کار، می‌توانید ایده‌های بیش‌تری را از زمانی که ‌فقط از یک یا دو دیدگاه به وضعیت نگاه کرده‌اید تولید کنید.

  • کلاه قرمز: از نظر عاطفی به وضعیت نگاه کنید. احساستان به شما چه می‌گوید؟
  • کلاه سفید: به صورت عینی به وضعیت نگاه کنید. واقعیت چیست؟
  • کلاه زرد: از یک دیدگاه مثبت استفاده کنید. کدام عناصر راه‌حل جواب خواهند داد؟
  • کلاه سیاه: از یک دیدگاه منفی استفاده کنید. کدام عناصر راه حل کارایی ندارند؟
  • کلاه سبز: خلاقانه فکر کنید. ایده های جایگزین چیست؟
  • کلاه آبی: به همه راه حل‌های ممکن فکر کنید. بهترین راه‌حل ممکن چیست؟

12. تکنیک گلوله برفی

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که وقتی یک ایده خوب به ذهنتان می‌رسد، به دنبال آن چندین ایده دیگر هم در ذهنتان ایجاد می‌شود. می‌توانید این ایده‌ها را با ایده‌های قبلی خود ترکیب کنید و یک ایده جدیدی بسازید و اگر این ایده‌ها برای مسئله فعلی شما مناسب نیست، آن‌ها را به هیچ وجه نادیده نگیرید و حتما آن ها را یادداشت کنید تا در پروژه‌ها و مسائل بعدی از آن‌ها استفاده کنید.

تکنیک گلوله برفی

13. مدتی در یک تیم کار کنید

افراد مختلف ایده‌های متفاوتی دارند. کار گروهی باعث می‌شود با دیدگاه‌های جدید آشنا شوید و موضوع را از جنبه‌های دیگر هم مورد بررسی قرار دهید. مطمئناً شما به تنهایی نمی‌توانید جنبه‌های مختلف یک موضوع را ببینید. در یک تیم می‌توانید ایده‌های یکدیگر را نقد کنید و تلاش کنید ایده‌های متفاوت را باهم ترکیب کنید تا در نهایت به یک ایده جدید و ناب برسید.

14. از نظرات منفی دیگران نترسید

نظرات و سلیقه‌های افراد متفاوت است. قطعاً طرح شما نمی‌تواند همه را راضی نگه دارد و مطابق سلیقه همه افراد باشد. گاهی ممکن است، طرح شما مورد پسند بسیاری از افراد نباشد و تعداد زیادی نظرات منفی از آن‌ها دریافت کنید. هیچ اشکالی ندارد. فقط سعی کنید از نظراتی که می‌تواند در پیشرفت کار شما مؤثر باشد در طرح‌های بعدی خود استفاده کنید.

نظرات منفی

جمع‌بندی

خلاقیت یک مهارت است و مانند سایر مهارت‌ها می‌توان آن را با تکرار و تمرین یاد گرفت. خلاقیت محدود به هنرمندان نیست و در تمام جنبه‌های زندگی و برای همه افراد اهمیت دارد. در این مقاله با راهکارهایی آشنا شدیم که با تمرین آن‌ها می‌توانیم خلاقیت خود را تقویت کنیم. انجام این تمرین‌ها سخت نیست و به سادگی می‌توانیم آن‌ها را در برنامه روزانه خود جا دهیم.

شطرنج، موسیقی، ورزش، نقاشی و عکاسی، امتحان راه حل‌های مختلف برای حل مسائل، شناخت الگوها، تکنیک طوفان مغزی و حتی استراحت بعد از ساعت های طولانی کار کردن، کار تیمی و … می‌توانند در تقویت خلاقیت به ما کمک کنند. از نظرات منفی دیگران هم نترسید و فقط از برخی از آن‌ها که می‌تواند در پیشرفت کار شما مؤثر باشد استفاده کنید؛ سایر نظرات ناکارآمد را نادیده و آن‌ها را ناشی از سلیقه متفاوت افراد در نظر بگیرید.

برای مطالعه سایر مقاله های لوگو و گرافیک با پایگاه دانش یوایکس نت همراه باشید.

لطفاً به این مطلب رأی بدهید.
5/5 (7)
از این مقاله خوشت اومد؟ به اشتراگ بگذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *