سرازیر کردن ترافیک به سایت8 دقیقه

مقدمه

سایت بدون بازدیدکننده درست مثل مغازه‌ای است که مراجعه کننده ندارد! بسیاری از کسب‌و‌کارها هستند که برای طراحی و بازطراحی سایت خود هزینه‌های زیادی متحمل می‌شوند ولی پس از گذشت چند ماه، تعداد بازدیدکننده‌هایشان با انگشتان دست شمرده می‌شوند. اشکال از کجاست؟ برای افزایش بازدیدکننده یا ترافیک سایت چه باید کرد؟

ما در این مقاله قصد داریم برخی از راه‌های افزایش ترافیک و بازدیدکننده سایت را معرفی کنیم؛ توجه داشته باشید که هدف ما افزایش بازدیدکننده واقعی یا همان ارگانیک است.

چرا افزایش بازدیدکننده و ترافیک سایت اینقدر مهم است؟

ترافیک وب سایت هم شاخص مهمی برای رتبه‌بندی سایت است و هم عامل رشد اقتصادی کسب‌و‌کار. آگاهی از تعداد بازدیدکنندگان نشان می‌دهد که:

  • ببینید بازاریابی شما چقدر خوب کار می‌کند
  • درباره مخاطبانتان و سلیقه آن‌ها بیشتر بدانید
  • سئو و موتور جستجوی خود را بهبود بخشید
  • منجر به هدایت کاربران به صفحات سایت، افزایش نرخ تبدیل و در نتیجه افزایش فروش خواهد شد

با این وجود دستیابی به این مزایا، مستلزم ورود بازدیدکننده در وب سایت شما به روشی صحیح و با تمرکز بر جذب کاربران صحیح است. در ادامه، راه‌های رایگان افزایش ترافیک سایت را بررسی می‌کنیم.

کانال‌هایی که ترافیک با کیفیت را به وب سایت شما هدایت می‌کنند

دقت کنید که هیچ ابزاری به خودی خود نمی‌تواند باعث افزایش بازدیدکننده در سایتتان شود؛ در عوض ترکیبی از کانال‌ها و راه‌های متفاوت وجود دارد که با همکاری با یکدیگر، باعث هدایت بازدید کننده به سایت می‌شوند. برخی به تلاش نیاز دارند، برخی به زمان نیاز دارند و برخی نیز به پول نیاز دارند.

بعضی از استراتژی‌ها و کانال‌هایی که باعث ترافیک وب سایت می‌شوند عبارتند از:

  • ثبت کسب و کار در گوگل
  • سئو داخلی
  • سئو خارجی
  • ایمیل مارکتینگ
  • تبلیغات آنلاین
  • تولید محتوا

هدایت ترافیک به سایت

راه‌های رایگان برای افزایش ترافیک سایت از طریق گوگل

1. کسب و کارتان را در گوگل ثبت کنید

آیا می‌دانید که یک کسب و کار ثبت شده در گوگل، 7 برابر بیشتر از کسب و کاری که در آن ثبت نشده بازدید دارد؟

با ثبت اطلاعات کاملی از کسب و کار خود در گوگل، مشتری بدون ورود به سایتتان نیز می‌تواند با تجارت شما آشنا شود و به راحتی تصمیم می‌گیرد که وارد سایتتان بشود یا نه.

متأسفانه دیگر امکان ثبت کسب و کار در قسمت Google My Business برای ایران وجود ندارد.

2. سئو داخلی را بهبود ببخشید

تاکتیک‌های سئو زیادی وجود دارد که می‌توانید در هر یک از صفحات وب سایت خود انجام دهید تا رتبه آن‌ها در موتورهای جستجو بهبود یابد و در نتیجه بازدید کننده بیشتری داشته باشید. سئو داخلی شامل تولید محتوای باکیفیت است؛ ارائه مطالبی که مخاطبان در جستجوی آن هستند.

برای تمامی صفحات حتماً توضیخات متا را بنویسید. توضیح متا در زیر URL در نتایج جستجو ظاهر می‌شود. دانستن اینکه یک صفحه درمورد چیست، شانس کلیک کاربران را افزایش خواهد داد. توجه کنید که سئو امری زمان‌بر است و نیازمند تلاش پایدار می‌باشد.

سایر راه‌های رایگان برای افزایش ترافیک وب سایت

1. بک لینک ایجاد کنید

بک لینک پیوندی از وب سایت دیگر به سایت شماست. بک لینک های دریافتی از سایر کسب و‌کارهای مرتبط با سایت شما، نه تنها باعث معرفی تجارت شما به مخاطبان بزرگتری خواهد شد؛ بلکه باعث سرازیر شدن ترافیک به سایتتان نیز می‌شود.

علاوه بر این، گوگل در صورت مشاهده لینک از سایر سایت‌های قابل اعتماد به سمت شما، برای سایت شما نیز اعتبار بیشتری در نظر خواهد گرفت. افزایش اعتماد گوگل منجر به بهبود رتبه سایت نیز می‌شود.

2. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی یکی از محبوب‌ترین ابزارهای بازاریابی رایگان در هر کسب و کاری هستند. برای تبلیغ پست‌های وبلاگ و خدماتتان از اینستاگرام، لینکدین و فیسبوک استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید مخاطبان رسانه‌های اجتماعی خود را به بازدید‌کننده وب سایت تبدیل کنید.

افزایش ترافیک با شبکه اجتماعی

تولید محتوای مفید در شبکه‌های اجتماعی بیشتر بر مبنای تولید عکس با کیفیت و شیک است. همچنین سعی کنید پیرامون محصول/خدمات خود محتوای منحصر به فرد تهیه کنید تا از سایرین متمایز باشید. به عنوان مثال صفحه اینستاگرام یوایکس نت را مشاهده کنید.

3. در پست‌های خود استفاده از هشتگ را فراموش نکنید

با افزودن هشتگ به پست‌ها، دسترسی کاربران به صفحه تان را راحت‌تر کنید. با این که شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام خیلی شلوغ شده‌اند و هشتگ‌های نامرتبط نیز در آن دیده می‌شود؛ اما همچنان بهترین راه برای افزایش بازدید از پست یا صفحه، استفاده از هشتگ مناسب و مرتبط است.

4. از صفحات فرود یا landing page استفاده کنید

صفحات فرود صفحاتی هستند که کاربر از طریق موتور‌های جستجو وارد آن می‌شود. این صفحات معمولاً ویژه پیشنهادات شما هستند؛ از جمله جشنواره‌های فروش، ارائه کد تخفیف، آموزش رایگان و یا همان صفحه اصلی سایت. این صفحات برای ترغیب کاربر به ماندن در سایت و کلیک روی قسمت خاص (مثلاً کلیک روی دکمه نمایش جشنواره فروش تابستانی) طراحی می‌شوند. از آن جا که صفحات فرود نسبت به سایر صفحات سایت اولویت بیشتری دارند؛ پس لازم است برای طراحی تجربه کاربری و طراحی این صفحات وقت بیشتری گذاشته شود.

5. کلمات کلیدی طولانی را هدف بگیرید

واضح است که کلمات کلیدی کوتاه بیشتر جستجو می‌شوند، در نتیجه رتبه‌بندی برای آن‌ها در موتورهای جستجو دشوارتر است. آیا شانس قرار گرفتن سایتتان در صفحات اول گوگل برای کلمه کلیدی “طراحی سایت” بیشتر است یا برای کلمه کلیدی “طراحی سایت وردپرس اصفهان”؟

بنابراین با سرمایه‌گذاری روی کلمات کلیدی طولانی‌تر شانستان را برای قرارگیری در نتایج برتر موتورهای جستجو افزایش دهید. بعلاوه، با پیشرفت موتورهای جستجو و قابلیت تبدیل صوت به متن (جستجوی صوتی)، مردم از عبارات خاص‌تری برای جستجوی آنلاین استفاده می‌کنند.

6. بازاریابی ایمیلی را شروع کنید

ارسال خبرنامه به طور منظم و تبلیغ پیشنهادات از طریق ایمیل، راهی عالی برای ارتباط با مشتریان و هدایت آن‌ها به سایت است. برای این کار ابتدا کلیات و مهم‌ترین قسمت‌های مطلب خود را به کاربران ایمیل کنید و از آن‌ها بخواهید برای اطلاعات بیشتر روی لینک کلیک کنند. فقط مطمئن شوید که به طور مداوم کاربران را با ایمیل بمباران نمی‌کنید؛ در غیر اینصورت کاربران اشتراک خود را لغو یا ایمیل شما را مسدود خواهند کرد.

بازاریابی ایمیلی

همچنین به فکر تک تک کلماتی که برای موضوع ایمیل انتخاب می‌کنید باشید. موضوع ایمیل باعث می‌شود کاربر تصمیم بگیرد ایمیل را باز کند یا آن را نادیده بگیرد.

7. وبلاگ

در سایت خود قسمتی را برای وبلاگ و انتشار نوشته اختصاص دهید. نوشته‌ها می‌توانند به صورت مقاله باشند یا اینکه مصاحبه‌ای با فرد مرتبط با صنعت مورد نظر؛ در هر صورت سعی کنید محتوای منحصر به فرد و کاملی برای خواننده ارائه دهید.داشتن وبلاگ علاوه بر اینکه باعث جامعیت و اعتبار سایتتان می‌شود؛ باعث نمایش سایت برای کلمات کلیدی مختلف و در نتیجه افزایش ترافیک و بهبود رتبه سایت نیز خواهد شد.

8. در انجمن‌ها فعال باشید

در گروه‌های آنلاین و وب سایت‌های مرتبط با تجارتتان فعال باشید تا ترافیک سایت بیشتری کسب کنید. در وبلاگ‌ها و پست‌های شبکه‌های اجتماعی اظهار نظر کنید و به سؤالات دیگران پاسخ دهید.به یاد داشته باشید که استفاده از لینک سایت در قسمت نظرات سایت معمولاً توسط مدیر سایت حذف می‌شود؛ پس بهتر از برای نظردهی میانه‌رو باشید و تلاش نکنید یک روزه مخاطبان زیادی را از این طریق جذب کنید.

مبادا مدیران سایت‌های مرتبط نظراتتان را به عنوان هرزنامه یا اسپم تشخیص دهند؛ در اینصورت به اعتبار آنلاین و تجاری خود آسیب خواهد رسید.

9. با گوگل آنالتیک سایت خود را تحلیل کنید

گوگل آنالتیک بک ابزار تجزیه و تحلیل رایگان است، و با اطلاعاتی که از آن به دست می‌آورید می‌توانید نقاط قدرت و ضعفتان را شناسایی کنید و با تقویت و رفع آن‌ها، ترافیک بیشتر به سایت خود هدایت کنید. این کار به شما امکان می‌دهد استراتژی‌های خود را ارزیابی کنید و ببینید کدام یک به پیشرفت نیاز دارند و کدام یک ناکارآمد هستند و فقط وقتتان را هدر می‌دهند.

روشهای پولی برای جذب ترافیک وب سایت از گوگل

تبلیغات پولی در گوگل راهی عالی برای جذب بازدیدکننده است.

1. تبلیغات جستجوی گوگل

با Google Ads، وب سایت شما (معمولاً صفحه فرود) برای یک عبارت کلیدی خاص در صدر نتایج جستجو قرار می‌گیرد. وقتی برای یک عبارت جستجو می‌شود، گوگل به تمام تبلیغات ثبت شده بر روی آن کلمه کلیدی نگاه می‌کند و نتایج پرداخت شده را مطابق با کیفیت و اهمیت هر کدام نمایش داده و رتبه بندی می‌کند.

مطابق تصویر، سایت‌هایی که از این قابلیت گوگل استفاده کرده‌اند در بالای صفحات نمایش داده می‌شوند. علاوه بر این، شما فقط وقتی شخصی روی تبلیغ شما کلیک می‌کند پرداخت می‌کنید؛ به عبارتی این نوع تبلیغ پرداخت به ازای کلیک است.

تبلیغ گوگل

2. تبلیغات گوگل مپ

همچنین می‌توانید تنظیمات برگزیده را از طریق بستر Google Ads انتخاب کنید تا کسب و کارتان در بالای نتایج جستجوی گوگل مپ ظاهر شود.

جمع‌بندی

افزایش بازدیدکننده وب سایت برای صاحبان کسب و کار همواره یک دغدغه به حساب می‌آید. برخی با وجود طراحی و تولید محتوا در سایت، آنطور که باید و شاید نمی‌توانند مخاطب جذب کنند. امروزه با انفجار شبکه‌های اجتماعی و استقبال بی‌سابقه مردم از آن‌ها، به نظر می‌رسد ساده‌ترین راه برای جذب مخاطب و هدایت کاربران به سایت، همین شبکه‌های اجتماعی باشد. البته رقابت در همین شبکه‌های اجتماعی و میان میلیون‌ها صفحه و کانال، دشوار خواهد بود.

ما در این مقاله سعی کردیم تمامی راه‌های ممکن برای افزایش ترافیک سایت را بررسی کنیم؛ لازم به ذکر است که نباید به تنها یک راه بسنده کنید؛ بلکه همزمان تمامی راه‌ها را به صورت موازی پیش ببرید.

اگر در رابطه با افزایش ترافیک سایتتان سؤالی دارید؛ با متخصصان سئو تیم یوایکس نت در تماس باشید.

لطفاً به این مطلب رأی بدهید.
5/5 (6)
از این مقاله خوشت اومد؟ به اشتراگ بگذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *