قانون 10-30-60 چیست؟

قانون 60-30-10 در طراحی گرافیک

مقدمه

قانون 10-30-60 به منظور ایجاد تعادل در رنگ‌های مورد استفاده در هر فضایی است. از این قانون می‌توانید در طراحی گرافیک و همچنین برای ایجاد تعادل در پالت رنگی خود برای وبسایت، کارت ویزیت و اوراق اداری و سایر طرح‌های گرافیکی نیز کمک بگیرید. این قانون می‌گوید 60 درصد از رنگ‌های استفاده شده در طرح باید از رنگ اصلی، 30 درصد از رنگ ثانویه یا فرعی و 10 درصد آن از رنگ تأکیدی تشکیل شده باشد.

قانون 10-30-60

رنگ اصلی معمولاً به سلیقه شخص و متناسب با کسب وکار فرد انتخاب می‌شود.

پیشنهاد

اگر می‌خواهید بدانید چه رنگ‌هایی مناسب کسب و کار شماست مقاله رنگ مناسب کسب و کار شما را مطالعه کنید.

تناسب رنگ‌هادر قانون 10-30-60

رنگ فرعی متناسب با رنگ اصلی انتخاب می‌شود. معمولاً رنگ فرعی با رنگ اصلی در تضاد است. رنگ دوم باید به گونه‌ای انتخاب شود که تمایز بین این دو رنگ واضح باشد؛ اما در عین حال جلوه رنگ اصلی را از بین نبرد.

رنگ سوم یا همان رنگ تاکیدی صرفا برای جلوگیری از یکنواختی فضا به کار می‌رود. رنگ تأکیدی شما به فضایی که قصد ایجاد آن را دارید بستگی دارد. بسته به هدف خود می‌توانید از یک رنگ جیغ یا یک رنگ ملایم استفاده کنید.

البته شما نباید به این قانون به چشم یک فرمول ریاضی نگاه کنید. هدف از این قانون تنها راهنمایی شما برای انتخاب نسبت‌های مناسبی از رنگ‌ها است. برای فهم بهتر نحوه استفاده از این فرمول می‌توان گفت هر چقدر که از رنگ اصلی در طرح خود استفاده کرده‌اید، نصف آن را برای رنگ ثانویه استفاده کنید و به مقدار یک سوم رنگ ثانویه از رنگ تأکیدی استفاده کنید. (می‌توانید به جای استفاده از یک رنگ تأکیدی، از دو رنگ تأکیدی و هر کدام را به مقدار یک ششم رنگ ثانویه استفاده کنید.)

فرمول 10-30-60 فقط در طراحی کاربرد ندارد. از این فرمول می‌توانید در هر جای دیگری که نحوه استفاده از رنگ‌ها مطرح است؛ مانند دکوراسیون داخلی و حتی لباس پوشیدن و ست زدن استفاده کنید.

نحوه انتخاب پالت رنگی بر اساس قانون 10-30-60

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای انتخاب پالت رنگی بر اساس قانون 10-30-60 استفاده از چرخه رنگ (دایره رنگ) است.

تک رنگ

در چرخه رنگ یک رنگ را انتخاب کنید و از طیف تیره‌تر و روشن‌تر آن به عنوان رنگ فرعی و رنگ تأکیدی استفاده کنید. برای این کار بهتر است از رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، سفید و کرمی استفاده کنید.

پالت تک رنگ

رنگ‌های مکمل

یکی دیگر از روش‌های انتخاب رنگ بر اساس قانون 10-30-60 استفاده از رنگ‌های مکمل به عنوان رنگ‌های اصلی و فرعی و یک رنگ خنثی به عنوان رنگ تأکیدی است. استفاده از یک رنگ سرد، یک رنگ گرم و یک رنگ خنثی در کنار هم تعادل خوبی به پالت رنگی شما می‌بخشد. این رنگ ها یک پالت رنگ پر انرژی با کنتراست بالا ایجاد می‌کنند.

پالت مکمل

رنگ‌های آنالوگ (مشابه)

سه رنگ مجاور در چرخه رنگ را انتخاب کنید و رنگ میانی را به عنوان رنگ اصلی قرار دهید. برای مثال در انتخاب سه رنگ مجاور سبز-آبی، آبی و بنفش-آبی، رنگ آبی را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید.

پالت رنگ آنالوگ

رنگ‌های مکمل- مشابه

در این روش علاوه بر دو رنگ مکمل یک رنگ دیگر نیز به عنوان رنگ سوم انتخاب می‌کنیم. رنگ سوم از بین 4 رنگی انتخاب می‌شود که در مجاورت رنگ‌های اول و دوم قرار گرفته است. هنگامی که دو رنگ زرد و بنفش را به عنوان رنگ اول و دوم انتخاب می‌کنیم، یکی از رنگ‌های ارغوانی (بنفش-قرمز)، آبی-بنفش، زرد پرتقالی (زرد-نارنجی) یا سبز-زرد را می‌توانیم به عنوان رنگ سوم انتخاب کنیم.

پالت رنگ مکمل- مشابه

همه این روش‌ها برای پالت‌های سه رنگ قابل استفاده‌است. اما اگر پالت انتخابی ما 4 رنگ داشته باشد، چگونه از آن استفاده کنیم؟ هیچ جای نگرانی نیست! شما می‌توانید به جای قانون 10-30-60 از قانون 10-10-30- 60 یا 110%، رنگ چهارم را به عنوان رنگ تأکیدی به مخلوط اضافه کنید. شما حتی می‌توانید گاهی قانون شکنی کنید و بجای این فرمول‌ها از فرمول‌های دیگر مانند 10-20-30-40 یا 40-25-15-10-10 یا 75-15-10 استفاده کنید.

در پایان توجه به این نکته ضروری است که پالت رنگی باید بر اساس اهداف شما انتخاب شود و نه بر اساس سلیقه شخصی شما.

پیشنهاد

برای آشنایی با نحوه انتخاب پالت رنگی و انواع ترکیب بندی رنگ ها مقاله ترکیب رنگ را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

نکته اصلی قانون 10-30-60 توجه به تعادل رنگی در فضاست. این قانون شامل 60% رنگ اصلی، 30% رنگ فرعی و 10% رنگ تأکیدی برای جلوگیری از یکنواختی فضا است. پس از آشنایی با این قانون می‌توانید با آزمون و خطا فرمول منحصر به فرد خود را به دست آورید و پالت‌های چهار رنگ، پنج رنگ و … مخصوص خود را بسازید. اگر درست از این قانون استفاده کنید، می‌توانید حس تعادل بصری را در طراحی خود تضمین کنید.

قبلش حتماً مشورت کن…

آیا برای کسب و کارتون نیاز به طراحی سایت و گرافیک خاص و منحصر به فرد دارید؟ از ما مشاوره رایگان دریافت کنین، مشورت هیچ ضرری نداره!

برای دریافت مشاوره رایگان کافیه به واتساپ شماره 09923893480 پیام بدین تا به طور مستقیم با کارشناس تیم یوایکس نت در ارتباط باشین.

مقالات تیم UxNet به صورت تخصصی تهیه و منتشر شده است. انتشار مطلب تنها با ذکر منبع (UXNet) بلامانع است.

چقدر این مطلب برات مفید بود؟
5/5 (8)
از این مقاله خوشت اومد؟ برای دوستات بفرست:

Uxnetمشاهده نوشته ها

با یوایکس نت هم اطلاعاتت رو بالا ببر و هم کسب و کارت رو ارتقا بده

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
    × از من بپرس...